Porady

Jak łączyć ze sobą różne rodzaje posadzek?

Mało kto decyduje się na położenie jednakowej podłogi w całym domu. Różne posadzki często pomagają nam np. wydzielić strefy w salonie – jadalnianą, kuchenną i wypoczynkową – czy podkreślają charakter danego pomieszczenia. 

Jeśli zdecydujesz się na łączenie ze sobą dwóch podłóg, musisz pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach:

– zapewnieniu bezpieczeństwa komunikacji,

– dobraniu posadzek, które będą ze sobą współgrać.

Dobierz podłogi do siebie

Harmonijny efekt można łatwo zepsuć poprzez nietrafne zestawienie posadzek. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim – warto zachować umiar. Nie należy łączyć ze sobą materiałów o wyraźnym rysunku – np. podłogi drewnianej o wydatnym usłojeniu z wzorzystym gresem czy dekoracyjnym kamieniem. Jeśli jedna z posadzek jest dekoracyjna, druga powinna być bardziej gładka.

Nie musisz trzymać się zasady tego samego koloru – pięknie wyglądają podłogi dobrane na zasadzie kontrastu, albo jeden kolor – ale w różnych odcieniach.

Podobna trwałość

Jak wiadomo, nie wszystkie materiały podłogowe cechują się taką samą trwałością. Każdy z nich ulega zniszczeniu, jednak odpowiednio pielęgnowane drewno, kamień czy gres będą służyć latami. 

Zestawiając ze sobą różne posadzki, unikaj łączenia materiałów o skrajnie różnych parametrach wytrzymałościowych – np. kamienia i laminowanych paneli o niskiej klasie ścieralności. Demontaż zużytej podłogi zawsze grozi przypadkowym uszkodzeniem tej drugiej.

Odpowiedni podkład

Łącząc ze sobą różne posadzki, należy pamiętać o tym, że każda z nich potrzebuje innego podkładu podłogowego. Materiały do wykonania podłogi mogą mieć odmienną grubość, którą warto uwzględnić przy przygotowywaniu podkładu.