Porady

Szpary w drewnie

Podłoga drewniana dodaje klasy każdemu wnętrzu, w jakim jest położona, Niezwykle wytrzymała, odpowiednio zadbana będzie służyć przez wiele lat. Jednak nawet najpiękniejsza podłoga drewniana traci swój urok, gdy pojawiają się w niej nieestetyczne szpary. 

Dlaczego powstają szpary w drewnie?

Drewno jest materiałem higroskopijnym – żywo reaguje na zmiany wilgotności powietrza. Powstawanie w nim szczelin jest częściowo procesem naturalnym. Szczeliny pojawiają się w podłodze zazwyczaj zimą, kiedy wilgotność powietrza spada; są szczególnie widocznie na litych, jasnych deskach.. Nie jest to wina złego montażu podłogi, czy też nieodpowiednich materiałów. Jeśli nie dojdzie do poważniejszych uszkodzeń, wiosną, gdy wzrasta wilgotność powietrza, deski powracają zazwyczaj do swoich wcześniejszych rozmiarów, a szczeliny wypełniają się.

Jeśli jednak przesuszenie zimą było za duże, dochodzi do pęknięcia deski. Taka zmiana nie jest już odwracalna i skutkuje powstaniem nieestetycznej, trudnej do utrzymania w czystości szczeliny. 

Jak uniknąć powstawania szpar w drewnie?

Przede wszystkim, należy na bieżąco monitorować stan wysuszenia drewna, w szczególności w sezonie zimowym. Warto wtedy też szczególnie zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w mieszkaniu – regularnie wietrzyć, suszyć pranie na suszarce czy ostatecznie zastosować nawilżacz powietrza. Aby utrzymać naturalne cechy parkietu, zaleca się utrzymywanie w pomieszczeniu temperatury w okolicach 18 – 25 stopni Celsjusza i względnej wilgotności powietrza 45-60%.

Uważaj, żeby nie przedobrzyć!

Dbając o odpowiednie nawilżenie podłogi drewnianej, nie popadaj w skrajności. Wszyscy wiemy, że drewno nie przepada za duża ilością wody, dlatego jego zalewanie, czy mycie jej nadmierną ilością da odwrotny efekt – i zamiast podłogi z pęknięciami, otrzymasz podłogę wybrzuszoną.